Blog

Stypendium 2024. Wprowadzenie (1)

Stypendium 2024. Wprowadzenie (1)

Niezapomnienie - architektura i malarstwo.

Szczegółowy opis projektu:

W  ramach ww projektu stypendium zostaną zrealizowane prace malarskie (cykl 6 akwareli i cykl 6 akryli) w celu przedstawienia wybranych budynków z Białegostoku, tych znanych i tych trochę zapominanych, które pokażą ich indywidualność i piękno. Powstanie cykl akwareli pokazujący zarówno obiekty sakralne, pałacowo, mieszkalne oraz przemysłowe, które dla mnie jako architekta są ważne i inspirujące. Opierając się na realistycznym pokazaniu obiektów architektonicznych powstanie podstawa realizacji nowych pomysłów plastycznych. Powstałe akwarele będą stanowić bazę w celu przetworzenia i stworzenia nowych prac opartych na abstrakcji, w celu uzyskania ciągłość ludzkich działań związanych ze sztuką.
 
Prace akwarelowe przybliżą i jednocześnie przypomną wybrane przez mnie miejsca w Białymstoku np. pałacyk gościnny Branickich, willa drewniana (obecnie Muzeum Alfonsa Karnego), pałac Hasbacha (obecnie siedziba Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) lub któraś z kamienic secesyjnych (ul. Warszawska i ul. Lipowa), stary kościół farny, cmentarz żydowski  przy ul. Wschodniej oraz któryś z zachowanych obiektów przemysłowych z wieku XIX i początku XX wieku.
 
Wstępem do realizacji prac malarskich będzie zebranie materiałów dotyczących obiektów i miejsc, które zostaną przedstawione na akwarelach. Kolejnym etapem będzie wykonanie szkiców rysunkowych i akwarelowych oraz zebranie materiałów o projektantach wybranych budynków. Będzie to podstawa do przygotowani artykułu do czasopisma „Marchand – magazyn sztuka i miasto”, który uzupełni działania w sieci i wystawę podsumowującą.
Realizowane prace na bieżąco będą przedstawiane i omawiane w sieci na blogu na mojej autorskiej stronie internetowej (www.artchyzy.com.pl), autorskiej stronie na Facebooku oraz innych grupach publicznych na Facebooku.
 
Wykonane akwarele staną się podstawą przygotowania i wykonania prac akrylowych, których abstrakcyjna forma pokaże wybrane miejsca w innym ujęciu artystycznym  zgodnie z moim  mottem twórczym, że w akwarelach świat przedstawiam, a w akrylach ze światem dyskutuję. Również ten etap będzie przedstawiany w sieci.
 
Podsumowaniem i zakończeniem projektu będzie wystawa akwareli i akryli w Galerii Marchand w Białymstoku przy ul. J. Kilińskiego 12/3. Wystawa akwareli i akryli będąca podsumowaniem projektu stypendium będzie artystycznym przedstawieniem wybranych fragmentów Białegostoku oraz promocją i  upowszechnieniem dwóch technik malarskich.  
 

 

 "Zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku"

Kultura w sieci

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci.

stypendium st

Akwarelowe Pejzaże Podlasia

"Akwarelowe pejzaże Podlasia - wędrówka."

zrealizowano w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.

Akwarelowe Pejzaże Podlasia